22 Kasım 2012
Basın / Röportaj

💬 Türkiye’de Tarkan Dinlemeyen Var mı?

Havasından mıdır suyundan mı bilinmez, Ankara bugüne kadar pek çok başarılı rock grubu çıkardı. İşte RockA da onlardan biri… 2005’te kurulan grubu tanınmamıza vesile olansa Tarkan’ın sevilen hit’lerinden Ölürüm Sana

RockA, ne zamandır müzik yapıyor?
– Halil Özüpek: Hepimiz Ankaralı’yız… Grup da 2005’te Ankara’da kuruldu. 2007’de son şeklini aldı. Çeşitli amatör çalışmalar, demolar yaptık. Onları internet üzerinden dinleyicilere sunduk. Kendimize belli bir kitle yarattık.

Nasıl tanıştınız peki?
– Halil Özüpek: Ankara’da çok fazla amatör müzisyen var. Hepimiz genelde aynı ortamlarda bulunuyorduk, selamlaşıyorduk. Berkay’la da liseden arkadaşız.
– Yiğit Üney: Sıkıcı bir şehir olduğu için bir de…

Ankara’dan genelde iyi müzik grupları çıkar. Yiğit’in dediği gibi sıkıcı bir şehir olduğundan mı müzikle ilgileniyorsunuz acaba?
– Yiğit Üney: Ankara’nın havasında, suyunda bir şey var. Bazen düşünüyoruz da, İzmir’de yaşasak kesin pop yapardık!

Sert hava, sert müzik yani öyle mi?
– Barış Ceylan: Sayılır, kışın soğuk ve kar, yapacak çok bir şey de yok…

Müziğe ne zaman başladınız? Bir de okuldaki branşlarınızı merak ettim.
– Ömer Uyanık: Lisede başladım ben. Bir arkadaşım okul grubunda davul çalıyordu, “Gel sen de dene” dedi. O davulun başına bir kere oturdum, bir daha kalkmadım. Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarımı mezunuyum aslında… Ve grafik bölümünde yüksek lisans yapmaya uğraşıyorum. Şu an derste olmam gerekiyordu misal!
– Yiğit Üney: Ben gitar çalmaya 14 yaşında başladım. O zamanlar yer aldığım grupta gitar çalan vardı zaten, o yüzden bas gitara yöneldim. Ve ben hâlâ öğrenciyim. Gazi Üniversitesi’nde işletme okuyorum.
– Berkay Ertürk: Ben tam bir tarih veremem. Babamdan dolayı kendimi bildim bileli klavye başındayım. Babam da müzisyen çünkü, Uğuray Ertürk… Gazi Üniversitesi Bilgisayar Teknoloji ve Programlama mezunuyum.
– Barış Ceylan: Babam ilkokulda bana bir gitar hediye etti, müziğe öyle başladım. Ortaokul ve lisede klasik gitar çaldım, sonra elektro gitarla devam ettim. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ikinci sınıf öğrencisiyim.
– Halil Özüpek: Aslında benim küçükken müzisyen olayım, müzik yapayım gibi bir hayalim yoktu. En büyük hayalim futbolcu olmaktı. Liseye geçerken Gençlerbirliği’nde futbol oynuyordum. Sonra birkaç sakatlık yaşadım, soğudum. Futbol değil de başka bir şey yapmalıyım diye düşündüm. Lisede telekomünikasyon okudum, üniversiteye de gitmedim.
– Ömer Uyanık: Müzik grubu değil şirket kursak hiçbir şey çıkmaz, kimsenin birbiriyle alakası yok!

Türkiye’de Tarkan Dinlemeyen Var mı?
RockA | Hürriyet © 2012 // 📷 Gülbahar Karakuş
RockA | Hürriyet © 2012 // 📷 Gülbahar Karakuş

RockA ismi nerden geliyor?
– Halil Özüpek: Herhangi özel bir nedeni yok. Duyuluşu, yazılışı güzel diye açıkçası RockA oldu. Espri olsun diye C ile yazdık. A’yı büyük yazmamızın tek nedeni de görsellik.

Tarkan’ın şarkısını zaten cover yapmışsınız, o versiyonu kendisine gönderip izin istemek nereden aklınıza geldi? Tarkan dinler miydiniz?
– RockA: Tabii canım, hepimiz dinlerdik.
– Yiğit Üney: Türkiye’de Tarkan dinlemeyen var mı ki…
– Halil Özüpek: Biz konserlerimizde cover olsun diye çalıyorduk, dinleyenler “Neden bunu kaydetmiyorsunuz?” diyordu. Biz de çok amatörce bir kayıt yapıp internetten paylaşmıştık. Sonra şarkıyı yeniden kaydettik, Hitt Prodüksiyon’a gönderelim dedik. Böyle bir şey yaptık madem, haberleri olsun istedik. Şarkıyı e-mail yoluyla gönderdik.

Ne zaman geri döndüler size?
– Halil Özüpek: İki gün sonra telefon geldi, arayan Sevtap Hanım’dı. Çok beğendiklerini söyledi ve “Bir saniye Tarkan Bey’i” veriyorum dedi.

Tarkan ne dedi size?
– Halil Özüpek: Çok beğendiğini, çok heyecanlandığını… İnanılmaz güzel şeyler söyledi. “Artık şarkı sizindir, benim de desteğim tam” dedi.

Beğenmediği bir kısım olmamış mı?
– Halil Özüpek: Ben de sordum, “Beğenmediğiniz bir kısım varsa değiştirelim” dedim. “Çok beğendim, bu sizin işiniz, ne istiyorsanız onu yapacaksınız” dedi.

Tarkan İşin Sonuna Kadar Yanımızdaydı
RockA | Hürriyet © 2012 // 📷 Gülbahar Karakuş
RockA | Hürriyet © 2012 // 📷 Gülbahar Karakuş

Kayıt aşamasında da yanınızda mıydı kendisi?
– Halil Özüpek: Tarkan’la iki gün İstanbul’da şarkının mix’lerini yaptık, hiçbir şeyi değiştirmedi. Biz nasıl yaptıysak, aynı şekilde duruyor. Çok ayrı bir tecrübeydi. İçeride siz vokal kayıt yapıyorsunuz, karşınızda da Tarkan duruyor; çok başka bir şey.
– Ömer Uyanık: İki gün boyunca sabahtan akşama kadar durdu yanımızda, iş bitmeden gitmedi.

İtiraz ettiği yerler olmadı mı?
– Halil Özüpek: Yok… Fikrini söyledi, biz “Ama böylesi bizim tarzımıza daha uygun” deyince, “Tamam o zaman” dedi.
– Ömer Uyanık: “Biz böyle istemiyoruz” ortamını kurması bile bambaşka. Yeni çıkan bir grupla bu şekilde çalışabilmesi için insanın egosunu çok ezmesi lazım sanırım.

Tarkan’ın klipte yer almasını siz mi istemiştiniz peki?
– Halil Özüpek: Bize şarkıyı verdi, kayıt aşamasında o kadar uğraştı, bir de klip işini ortaya atmayalım demiştik aslında. Kendisi alçak gönüllülük göstererek “Bunun klibini de beraber yapalım” deyince haliyle havalara uçtuk.

Albümünüz ne zaman çıkacak?
– Halil Özüpek: Şubat gibi sanırım.

Albümde sadece kendi şarkılarınız mı olacak, yoksa yine Tarkan’dan bir cover var mı?
– Ömer Uyanık: Orası sürpriz olsun…
– Halil Özüpek: Ne desek yalan… Bir şarkı daha yapalım gibi bir fikir var ama bu albümde mi olur o, yoksa sonraki albüme mi kalır emin değiliz.

Röportaj: Gülbahar Karakuş, Hürriyet Gazetesi

Unutulur Her Şey